GIMZETKA
AKTUALNOŚCI SZKOLNE


29 XI 2017r. uczennice naszego gimnazjum z klasy IIIa - Patrycja Nowakowska, Oliwia Syrek, Magdalena Żebrowska wzięły udział w powiatowym konkursie Mistrzowie Literatury Polskiej - Ignacy Krasicki, życie, twórczość i epoka organizowanym przez Zespół Szkół w Pokrzydowie. Nasze gimnazjalistki zajęły w nim II miejsce. Nauczycielem przygotowującym do konkursu była Pani Mirosława Kłosowska. Gratulujemy!!! Zdjęcia w kronice foto.


No i po konkursie :)
W dniu 16 września 2017r. podczas festynu ekologicznego w Brodnicy ogłoszono wyniki konkursu "Środowisko ponad wszystko". Uczennice naszego Gimnazjum zajęły czołowe miejsca: I miejsce Zuzanna Dembek, III miejsce Agnieszka Karasiewicz.
Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


W dniu 16 wrzesnia br odbędzie się w Brodnicy festyn ekologiczny pn."Środowisko ponad wszystko" na imprezie tej swoje prace zaprezentują uczennice naszej szkoły Zuzanna Dembek i Agnieszka Karasiewicz życzymy powodzenia!

      Agnieszka Karasiewicz                       Zuzanna Dembek


2017/2018


"O Tytuł Mistrza Ortografii w Powiecie"

24 marca br. w Centrum Kultury i Sportu odbył się po raz szesnasty konkurs „O Tytuł Mistrza Ortografii w Powiecie”.
Patronat nad nim sprawuje Starostwo Powiatowe w Brodnicy i Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim. Sponsorami tegorocznego konkursu są także instytucje i firmy: Bank Spółdzielczy, firma „Multi” i „Agrocomex” oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Buchalski, Radna Powiatowa Marzena Jarzembska, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski oraz Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Marcin Olszewski.
W konkursie wzięło udział osiem drużyn: Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Brodnicy i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Brodnicy, Gimnazjum w Brzoziu, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku, Gimnazjum w Pokrzydowie, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szczuce, Gimnazjum w Zbicznie oraz Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim. Komisję konkursową stanowili poloniści i opiekunowie uczniów: Elżbieta Gmińska, Małgorzata Gorczewska, Wioletta Kędziorska, Małgorzata Wagner, Wiesława Żebrowska i Jerzy Ruciński. Funkcję przewodniczącej pełniła Katarzyna Pawłowska.
Zebranych powitała dyrektor jabłonowskiego Gimnazjum – Elżbieta Zielaskowska – współorganizator konkursu. Konkursowym zmaganiom przyglądali się zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Czajkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Buchalski wraz z Radną Marzeną Jarzembską, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz ze swoim Zastępcą Jędrzejem Kucharskim, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Aleksandra Juszkiewicz, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych: Anna Berent, Regina Szczotek, Danuta Kulisz i Justyna Prajs oraz Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Marcin Olszewski.
Motywem przewodnim tegorocznego dyktanda była konwersacja między chłopcem a dziewczyną. Uczniowie musieli zmagać się z pisownią takich zdań, jak: Jurek zszarzały na twarzy po nie najkrótszym ślęczeniu nad zaledwie jedną książką – „Wielkim słownikiem ortograficznym” profesora Edwarda Polańskiego był zszokowany, ujrzawszy uśmiechającą się nieznajomą, która wyglądała nieomal jak Miss Polonia. (…) Choć jesteś ekspertem w pisowni podków i wsuwek, czyżyków, jerzyków i kszyków, półbutów i półkul, zachowujesz się jak niewydarzony chłoptaś z chronicznym brakiem humoru i niczym niezrażony, nieobliczalny chimeryk. Konwersacja ze mną to nie hocki-klocki i nawet hokus-pokus nie pomoże ci teraz odzyskać honoru.
Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Dominika Paradzińska z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy z łączną liczbą punktów 109,5 na 120 możliwych. Na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Rynkowska z tegoż gimnazjum, a trzecie miejsce przypadło w udziale Lidii Szymańskiej z Gimnazjum nr 2 w Brodnicy. Czwarte i piąte miejsce należało do uczennic z Osieka: Martyny Pruszewicz i Aleksandry Barańskiej. Drużynowo gimnazjaliści z Osieka wyprzedzili o pół punktu reprezentację z brodnickiego Gimnazjum nr 2. Trzecie miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy. Dyktando najlepiej napisała Aleksandra Sadowska z Osieka.
Ortograficzne zmagania umilił wszystkim program artystyczny w wykonaniu uczniów jabłonowskiego gimnazjum na temat ….miłości.
Autorką dyktanda i zadań konkursowych oraz prowadzącą konkurs była Halina Gawenda.

ZDJĘCIA W KRONICE FOTO II


POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY

Dnia 1 kwietnia 2016 w Świeciu nad Osą odbył się kolejny już Powiatowy konkurs historyczny. Tegoroczna edycja to "Polska Królów Elekcyjnych". W konkursie tym wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim. Cała trójka zakwalifikowała się do ścisłego finału, ostatecznie Sandra Czajka zajęła VIII miejsce, Jakub Kirsz V miejsce a Maciej Kania został laureatem I miejsca. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, uczestnikami są gimnazja z powiatów; grudziądzkiego, wąbrzeskiego i brodnickiego. Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Agnieszka Lis- Kornacka.

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Przegląd Pisanek Wielkanocnych

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku w naszym gimnazjum odbył się Przegląd Pisanek Wielkanocnych. Spośród 30 wystawionych prac wyróżnienia otrzymali:

Julia Michalak - 2C
Zuzanna Dembek - 1A
Hubert Sikorski - 1A
Natalia Pawlikowska - 1A
Kacper Dąbrowski - 3A
Wiktoria Szyszkowska - 2A

Wszystkie zaprezentowane prace były na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Uczestnikom gratulujemy pomysłowości, staranności i życzymy Wszystkim Wesołych Świąt.

Opracował Jan Neumann

Zdjęcia w KroniceFoto


Konkurs Wojewódzki - Mój wymarzony zawód
Konkurs dla gimnazjalistów, zorganizowany już po raz trzeci przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, był częścią kampanii promocyjno-informacyjnej mającej na celu zachęcenie uczniów do zainteresowania się aktualną sytuacją na rynku pracy. Konkurs miał na celu zachęcenie uczniów do zastanowienia się nad tym, kim chcieliby zostać w przyszłości, jak wyglądałaby ich praca, jakie są ścieżki zdobycia upragnionego zawodu oraz szanse osiągnięcia sukcesu na rynku pracy.
W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 473 uczniów z 91 gimnazjów z całego województwa. Wśród 5 laureatów zajmując drugie miejsce znalazła się Julia Jończyk, uczennica klasy IIId, zachęcona do udziału w tym konkursie przez nauczycielkę wos-u panią Ewę Rzepkę. Gratulujemy sukcesu. Prace laureatów do przeczytania na stronie: http://wup.torun.pl/wp-content/uploads/2015/11/notatka_konkurs_2015.pdf.


3 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w szkole odbyła się specjalna audycja przez radiowęzeł a Dyrekcja naszej szkoły sprawiła nam prezent mikołajkowy w postaci spotkania z zespołem "5 element" z Bydgoszczy. Zespół, który na co dzień zajmuje się poszerzaniem wiedzy o kulturze hip-hop, przybliżył nam jej pięć podstawowych filarów czyli taniec(bboying), muzykę(rap), sztukę(graffiti), dj'ing oraz wiedzę przez cały występ nawiązując do artystów niepełnosprawnych w tej kulturze. Pokazali nam przykłady osób bez nóg, które tańczą, osób unieruchomionych prawie całkowicie, które tworzą muzykę. Mieliśmy również okazję nauczyć się kilku podstawowych kroków rap. Było dużo śmiechu i wzruszeń oraz cennych rad od zespołu. Dziękujemy!
Zdjęcia w KRONICE FOTO


Dziesięcioro uczniów Gimnazjum  im. M. Kopernika brało udział w projekcie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego - „ Odkrywamy Planety- zajęcia z kompetencji kluczowych”. Uczestnicy projektu spotykali się w Astrobazie  przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pom. Zajęcia prowadzili  Piotr Biegajski i Rafał Laskowski,  opiekunem gimnazjalistów była Ewa Kasprowicz-Walkusz.

W czerwcu 2015 gimnazjaliści wzięli udział w Astrofestiwalu w Kruszwicy. W ramach projektu uczniowie mieli też możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym atrakcyjną nagrodą był wyjazd edukacyjny do Niemiec m.in. do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, do Muzeum Techniki w Berlinie czy do miejscowości Effelsberg, gdzie znajduje się godny zobaczenia ogromny radioteleskop.

Troje gimnazjalistów przygotowanych przez p. Ewę Kasprowicz - Walkusz: Martyna Chodorowska, Weronika Strzelecka i Maciej Kania zostali laureatami konkursu i wywalczyli wyjazd zagraniczny.

Wyjazd dla 30 laureatów  z województwa kujawsko –pomorskiego rozpoczął się 22 października i potrwa do 27 października 2015 r. Gratulacje.


2015/2016


Magda Becmer finalistką konkursu ogólnopolskiego

W wyniku czerwcowego rozstrzygnięcia II edycji Konkursu Ogólnopolskiego "Losy Polaków na Syberii. Niepokonani o cudzie ocalenia" Magdalena Becmer uczennica klasy IIIa naszego gimnazjum została finalistką konkursu. Magda napisała pracę - szkic literacki - na temat "Sybirackie wspomnienia literą i farbą malowane" dokonując własnej interpretacji wybranych utworów literackich i malarskich. Gratulujemy!


Burmistrz spotkał się z gimnazjalistami

Na zaproszenie dwóch gimnazjalistek Ani Koszeli i Asi Kułakowskiej z klasy IIe na spotkanie z ich klasą 2 czerwca 2015r. przybył Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pom. pan Przemysław Górski w towarzystwie Zastępcy Burmistrza pana Jędrzeja Kucharskiego. Spotkanie było okazją do zapoznania młodzieży z kompetencjami władz samorządu gminnego. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań a także do wyrażenia własnych opinii na temat funkcjonowania gminy. Najchętniej zadawano pytania związane z planami władz odnośnie infrastruktury sportowej w gminie, a także budowy sali sportowej przy szkole podstawowej. Na koniec spotkania Burmistrz zaprosił uczniów do odwiedzenia Urzędu Miasta i Gminy. Wczoraj (16.06.2015r.) uczniowie udali się z wizytą. Pan Burmistrz osobiście oprowadził gimnazjalistów po wszystkich referatach urzędu, a ich kierownicy udzielili informacji, czym się oni i podlegli im pracownicy zajmują. Uczniowie zadawali pytania odnośnie pracy poszczególnych jednostek. Gimnazjaliści otrzymali drobne upominki oraz materiały dydaktyczne na temat Pojezierza Brodnickiego wydane przez LGD “Pojezierze Brodnickie”.


Savoir-vivre w gimnazjum

10 czerwca miała miejsce kolejna edycja konkursu „Mistrz dobrych manier”, w której udział, jak zwykle, wzięli przedstawiciele klas II. Uczestniczy walczyli grupowo i indywidualnie, odpowiadając na pytania, obserwując scenki z życia wzięte i wyszukując w nich uchybienia. Z kolei zaprezentowali przygotowane grupowo plakaty, komentując ich treść. Ostatnie zadanie dla konkursowiczów polegało na poprawnym nakryciu stołu do obiadu.
Podczas trwania konkursu wytrwale pracowało jury w składzie: p. Elżbieta Zielaskowska- przewodnicząca oraz p. Mariola Sowińska i p. Wanda Wysoka-Pesta. Uczestników wspierała p. Dyrektor- Anna Beret. Sytuacja zmieniała się po każdej konkurencji,a komisja liczyła skrupulatnie dziesiąte części punktów. Po trzech godzinach zaciekłej walki wyłonili się zwycięzcy- kl. IIb, otrzymując szarfę z tytułem: „Mistrz dobrych manier”. Miejsce 2. wywalczyła kl. IId. Na miejscu 3. znaleźli się uczniowie kl. IIc. Dwa wyróżnienia otrzymały klasy IIa i IIe. Członkowie jury, podsumowując konkurs, stwierdzili, że nie ma w nim zwycięzców i zwyciężonych. Wszystkim, którzy stanęli w szranki, należą się słowa uznania, ponieważ są ambasadorami zasad dobrego wychowania. Słowa podziękowania kierujemy pod adresem p. Marleny Smagi-Byrwa, która zadbała o bajeczny wystrój sali oraz dziękujemy p. Małgorzacie Markowskiej za przygotowanie oprawy muzycznej.

Organizatorzy:
Ewa Maliszewska
Mirosława Kłosowka

Zdjęcia w KRONICE FOTO II


Emilia Konkol finalistką ogolnopolskiego konkursu!

Uczennica naszego gimnazjum Emilia Konkol w dnia 01.06. 2015r. w Krakowie wzięła udział w Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Pierwszym etapem rozegranym w marcu 2015r. było napisanie pracy pisemnej podlegającej ocenie przez poszczególne komisje wojewódzkie, które do etapu ogolnopolskiego kwalifikowały trzy prace. Następnie w Krakowie odbyła się ustna prezentacja pracy, w której Emilia przedstawiła losy swojej pomorskiej rodziny na tle najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Gala była też okazją do poznania wybitnych historyków, w tym prof. Jerzego Wyrozumskiego.
Ostatecznie Emilia zdobyła zaszczytny tytuł finalistki konkursu. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku szkolnym 2013/2014 Emilia zajęła pierwsze miejsca w dwóch innych ogólnopolskich konkursach historycznych. Gratulujemy!


Poznaj podatki, kojarz korzyści
Dnia 28 maja 2015 roku w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim odbyła się debata pod tytułem “Poznaj podatki, kojarz korzyści”. Debata była elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów “Finansoaktywni. Misja: Podatki”, do którego realizacji zgłosiła się szkoła. Celem programu jest kształtowanie wśród młodzieży gimnazjalnej świadomości podatkowej oraz istoty płacenia podatków.
Dyskusja przebiegała w dwóch obszarach – pierwszym Obywatel a podatki, drugim- Moja gmina a podatki, w tym budżet partycypacyjny (obywatelski). Pretekstem do dyskusji w wyznaczonych obszarach były przedstawione przez uczniów wyniki ankiety (ankietowano 150 osób) na temat stosunku uczniów gimnazjum, jak i dorosłych mieszkańców gminy do wydatków budżetowych. Uczniom trudne zawiłości podatkowe pomagali zrozumieć eksperci w składzie:
Edyta Średzińska – Przedstawiciel Urzędu Skarbowego w Brodnicy, Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej
Barbara Bober- Radna Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, Członek Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Katarzyna Piórkowska - Radna Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, Członek Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Zbigniew Mikulicz – Radny Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Zenon Śmigowski- Radny Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, Zastępca Przewodniczącego Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Podsumowując debatę należy stwierdzić, że ankietowani, jak i debatujący oczekują zwiększenia wydatków z budżetu państwa na: ochronę zdrowia, kulturę, oświatę i sport, a także na pomoc społeczną. W zakresie budżetu gminy uznano, że świetnym pomysłem jest budżet partycypacyjnego (obywatelski). Radni zachęcali, by jak najwięcej mieszkańców zgłaszało swoje pomysły, na co wydać część pieniędzy z budżetu gminy.
Wszystkim podobała się część artystyczna, na którą złożyły się skecze Kabaretu Hrabi na temat Urzędu Skarbowego i podatków oraz piosenki o pieniądzach.
Debatę przygotowały i poprowadziły uczennice klasy IIIa gimnazjum: Dominika Olech, Roksana Gumkowska, Klaudia Stanisławska, Oliwia Gołębiewska, Zuzanna Piórkowska, Julia Wartacz.
Wszystkie wypracowane wnioski zostały przesłane w formie relacji z debaty do organizatora projektu, czyli Ministerstwa Finansów.

Zdjęcia w KRONICE FOTO II


16 maja 2015 roku w Radzyniu Chełmińskim odbył się już XIII Rejonowy Konkurs Wiedzy o Regionie. W konkursie tym wzięło udział troje uczniów naszego gimnazjum. Byli to Klaudia Mówka, Sandra Lulińska i Tymoteusz Byrwa. Uczniowie naszej szkoły współzawodniczyli z 12 innymi szkołami regionu grudziądzkiego. Klaudia Mówka i Tymoteusz Byrwa zostali finalistami tego konkursu. Tymoteusz Byrwa po pisemnej części konkursu znajdował się na I miejscu. Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Agnieszka Lis- Kornacka.


Dnia 15 maja 2014r. odbyło się uroczyste podsumowanie XIII WOJEWÓDZKIEGO MIĘDZYSZKOLNEGO
KONKURSU MULTIMEDIALNEGO pod hasłem: „PRAWA DZIECKA - PRAWAMI CZŁOWIEKA”. Roksana Figurska i Weronika Strzelecka z klasy IIa zajęły II miejsce w kategorii strona internetowa. W tej samej kategorii Martyna Chodorowska zajęła III miejsce.
GRATULUJEMY!!!


Konkurs Humanista Roku

Uczennice naszego gimnazjum Magdalena Becmer z klasy IIIa i Agata Sitarz z klasy IIIb w sobotę (16.05.2015r.) reprezentowały szkołę podczas etapu wojewódzkiego Konkursu dla klas III Humanista Roku 2014/2015. Uczennice rozwiązywały test zawierający 130 pytań z różnych dziedzin wiedzy: historia, historia sztuki i filmu, wiedza o społeczeństwie, język polski a nawet historia sportu. Ostatecznie nasze gimnazjalistki uzyskały tytuł finalisty Konkursu Humanista Roku 2014/2015. Gratulujemy!

Organizatorem był Wydział Nauk Historycznych UMK Toruń we współpracy z Zespołem Szkół w Lubiczu.


W dniu 18 kwietnia 2015 r. w Wąbrzeźnie odbył się konkurs historyczny "7 Cudów Świata - Wędrówki Po Starożytności".
Była to już trzynasta edycja tego konkursu, w którym rokrocznie biorą udział nasi uczniowie rywalizując z przedstawicielami kilkunastu szkół regionu.

W tym roku wróciliśmy z bardzo licznymi laurami, gdyż wszystkie nasze uczennice zakwalifikowały się do ścisłego finału, ostatecznie zajmując miejsca:
- I miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Szyszkowska z klasy Ia,
- II miejsce - Dominika Wyszyńska z klasy Ia,
- V miejsce - Joanna Molenda również z klasy Ia.

Dziewczęta osiągając tak wysoki wynik otrzymały liczne gratulacje od innych uczestników i jury, za bardzo wysoki poziom przygotowania i godne reprezentowanie naszego Gimnazjum.

Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez nauczyciela historii, panią mgr Agnieszkę Lis-Kornacką.

Zdjęcia w KRONICE FOTO II


W dniu 27.03.2015r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: " Młodzież zapobiega pożarom" , w których udział wzięli uczniowie naszego gimnazjum, Maciej Kania i Kacper Dąbrowski z klasy 2a. Po zaciekłej rywalizacji ostatecznie Maciej Kania zajął II miejsce na szczeblu powiatowym w kategorii szkół gimnazjalnych.
Opiekunami konkursu byli A. Ciećka i J. Neumann

Zdjęcia w KRONICE FOTO


W dniu 26.03. 2015r. w Gimnazjum w Jabłonowie Pom. odbył się dwunasty Przegląd Pisanek Wielkanocnych. W imprezie wzięło udział 34 uczniów, którzy wykazali się wyjątkową pomysłowością, inwencją twórczą i dokładnością. Prace uczniów po zaprezentowaniu w holu gimnazjum zostały przeniesione do MGOK-u w Jabłonowie Pom. gdzie ostatecznie zostaną wystawione na aukcji charytatywnej.
Organizatorem przeglądu był Jan Neumann.

Zdjęcia w KRONICE FOTO


XIV KONKURS O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII W POWIECIE

Bażant w bakłażanach z obwarzankami (a.obarzankami), cappuccino, coca-cola (a. koka-kola), bezalkoholowy koktajl (a. cocktail) jeżynowo-porzeczkowy…

To tylko nieliczne trudne wyrazy, z pisownią których borykali się miłośnicy ortografii podczas XIV Powiatowego Konkursu.  Zaszczytny tytuł mistrza i pamiątkowy puchar zdobyła Emilia Kubicz z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy. Ona również najlepiej napisała dyktando.

Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło dwudziestu uczniów z siedmiu gimnazjów powiatu brodnickiego. Wszyscy pisali dość długie dyktando, które zawierało wiele wyrazów  z trudnościami ortograficznymi różnego typu. Prace uczniów były oceniane przez polonistki: panią Małgorzatę Gorczewską z Gimnazjum w Szczuce, panią Emilię Grochowską z Gimnazjum w Pokrzydowie, panią Justynę Knorps z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy, panią Katarzynę Pawłowską z Gimnazjum nr 2 w Brodnicy, panią Barbarę Michalak z Gimnazjum w Zbicznie i panią Ewę Grabowską z Gimnazjum w Jastrzębiu.

            Następnie dwunastu finalistów przystąpiło do drugiej tury zmagań. Wszyscy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą i umiejętnością poprawnej pisowni niemalże w każdym dziale ortografii.

            Sytuacja po kolejnych konkurencjach zmieniała się jak w kalejdoskopie, a różnice pomiędzy finalistami rzędu jednego czy kilku punktów świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu startujących. Zwyciężyła uczennica Gimnazjum nr 1 w Brodnicy – Emilia Kubicz. Jej nauczycielka, pani Olimpia Balewska, otrzymała pamiątkowy upominek. Pierwszą wicemistrzynią została Dagmara Milewska również z Gimnazjum nr 1 w Brodnicy, a drugą wicemistrzynią – Kinga Skrętkowicz z tegoż gimnazjum. Na IV miejscu uplasowała się Monika Jankowska z Gimnazjum nr 2 w Brodnicy, a na V – Dominika Olech z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim.

            W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum nr 1 w Brodnicy. Na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum nr 2 w Brodnicy, a na trzecim  Gimnazjum w Pokrzydowie.

            Nagrody i upominki dla laureatów ufundowali: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Rada Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim, Bank Spółdzielczy, Bank PKO, firmy: „Multi” w Brodnicy, „Agrocomex”, i „Dawid” w Jabłonowie Pomorskim oraz osoby indywidualne: pan Marek Buchalski, pan Krzysztof Kamiński, pan Przemysław Górski. Wszystkim sponsorom pragnę serdecznie podziękować.

            Konkurs jest organizowany przez Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim, którego dyrektorem jest pani Anna Berent. Przewodnicząca komisji i współorganizator konkursu to pani Elżbieta Zielaskowska. Ja, niżej podpisana, przygotowuję zadania konkursowe i konkurs prowadzę.

Halina Gawenda

Zdjęcia w KRONICE FOTO


C:\Users\user\AppData\Local\Temp\logo_pl.pngW sprawie Mosesa Akatugby  napisaliśmy 260 listów.
Listy zostały wysłane do Ambasady Federacji Republiki Nigerii w Warszawie.
W imieniu organizacji Amnesty International wszystkim, którzy włączyli się w
akcję Maratonu Pisania Listów bardzo dziękuję.         
                                                                                                                                                 
                                                                                                                                         Małgorzata Markowska

 Zdjęcia w KRONICE FOTO

 


 

Finalistki ogólnopolskiej olimpiady


6 – 7 czerwca 2014 roku w Łomży odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Myśli Jana Pawła II
– „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Wzięły w niej udział uczennice naszego gimnazjum Magdalena Becmer i Oliwia Gołębiewska, które zdobyły tytuł finalistek. Gratulujemy sukcesu!!!
Zdjęcia z ogólnopolskiego finału w galerii zdjęć na stronie http://www.olimpiadajpii.pl/galeria
Hasło tegorocznej olimpiady – „Jan Paweł II – Papież Dialogu” – kierowało uwagę na wartość dialogu, zarówno dla funkcjonowania człowieka w społeczeństwie, jak i budowania więzi człowieka z Bogiem czy więzi chrześcijan z przedstawicielami innych religii. Uczestnicy czerpali wiedzę na wskazany temat z fragmentów encyklik, adhortacji, przemówień Papieża i fragmentów Jego utworów literackich. Znajomość treści dwóch encyklik Ut unum sint (Aby byli jedno) oraz Fides et ratio (Wiara i rozum) była wymagana w całości.

ZDJĘCIA W KRONICE FOTO

 


Podwójnie nagrodzona
Uczennica gimnazjum Emilia Konkol zapewne na długo zapamięta miniony poniedziałek (16.06.2014r.). W tym dniu nadeszły wyniki dwóch konkursów ogólnopolskich, których laureatką została nasza gimnazjalistka. Pierwszy z nich to Ogólnopolski Konkurs “Miejsca zsyłek wczoraj i dziś” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru, Związek Sybiraków i Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Drugi to Ogólnopolski Konkurs “Losy Polaków na Syberii” zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i VI LO im. A. Mickiewicza w Krakowie. Oprócz nagród rzeczowych dodatkową nagrodą dla Emilii i jej opiekuna naukowego będzie udział w sesji naukowo-edukacyjnej towarzyszącej IV Kongresowi Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie, która odbędzie się we wrześniu 2014 roku w Krakowie.


Prace pisemne Emilia napisała pod kierunkiem nauczyciela historii pani Ewy Rzepki. Szczególne podziękowania za cenne wskazówki i konsultacje dotyczące materiałów w języku rosyjskim należą się pani Jelenie Torbickiej.

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Dnia 24 maja 2014 r. w Radzyniu Chełmińskim odbył się "XII Rejonowy Konkurs Wiedzy o Regionie" pod patronatem Starosty Grudziądzkiego.
W konkursie uczestniczyli uczniowie naszego Gimnazjum:
- Roksana Figurska,
- Sandra Czajka,
- Maciej Kania.

Konkurs składał się z dwóch części:
- wiedzy o Ziemi Chełmińskiej i epoce średniowiecza
- prezentacji wybranego przez ucznia zabytku lub eksponatu historycznego.

Zwycięzcą konkursu został Maciej Kania, a Roksana Figurska otrzymała tytuł finalisty.

Uczniów przygotowała Pani Agnieszka Lis-Kornacka

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Dnia 20 maja 2014 r. w Pokrzydowie odbył się powiatowy konkurs Wiedzy o Sztuce Regionu Brodnickiego pod hasłem "Przeszłość Ukryta w Zabytkach".
W konkursie naszą szkołę reprezentowali:
- Daria Gołębiewska,
- Weronika Markwart,
- Jakub Kirsz.
Rywalizację podzielono na konkursu wiedzy o sztuce oraz konkursu plastyczny, pt. "Miniaturowy model postaci Anny Wazówny w stroju z epoki".

Uczniowie naszego Gimnazjum zdobyli pierwsze miejsce.
Uczniów przygotowała Pani Agnieszka Lis-Kornacka.

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Dnia 17 maja 2014 r. odbył się w Toruniu wojewódzki konkurs Humanista Roku 2013/2014 dla uczniów trzecich klas gimnazjum.
Konkurs ten został zorganizowany przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu i pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Uczniowie naszego Gimnazjum Krzysztof Makuracki i Michał Muzalewski zostali finalistami tego konkursu.
Uczniów przygotowywała Pani Agnieszka Lis-Kornacka.

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Dnia 26 kwietnia 2014 r. w Wąbrzeźnie odbył się konkurs wojewódzki "7 Cudów Świata czyli Wędrówki po Starożytności". Uczniowie naszego Gimnazjum:
- Roksana Figurska
- Sandra Czajka
- Maciej Kania
wzięli udział w tymże konkursie.

Sandra Czaja zajęła III miejsce i została laureatką konkursu, a Roksana Figurska i Maciej Kania zostali finalistami.
Uczniów przygotowywała Pani Agnieszka Lis-Kornacka

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Konkurs "Alkohol i używki - wróg czy przyjaciel?"

W dniu 26 marca 2014r. odbył się konkurs powiatowy Profilaktyki Zdrowotnej "Alkohol i używki- wróg czy przyjaciel?". Organizatorem było ""Stowarzyszenie Zgodnie z naturą i tradycją" w Zbicznie. Partnerzy konkursu to:
*Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zbicznie;
*Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej;
*Zespół Szkół w Zbicznie.
Z naszego gimnazjum I miejsce w kategorii pokaz multimedialny zajęła Weronika Fusińska z klasy IIe, III miejsce w tej samej kategorii ex aequo zajęli Damian Juszczak z klasy IIb i Arkadiusz Wojciechowski z klasy IIa. Gratulujemy!

Zdjęcia w KRONICE FOTO


Kolejny sukces

Uczennica gimnazjum Magdalena Becmer zajęła I miejsce w rejonie w Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach - "Życie i działalność Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszki oraz rola kościoła w Polsce w latach 1920 - 2011" i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 27 marca w Toruniu.

Zdjęcia w KRONICE FOTO
 


Wyróżnienie w konkursie

W tym roku już po raz trzeci Gimnazjum im. M Kopernika w Jabłonowie Pomorskim wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię". W trakcie uroczystej gali odbytej dnia 19 marca 2014 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu wyróżnienie w postaci dyplomu i nagrody książkowej odebrała uczennica klasy IIa naszego gimnazjum - Emilia Konkol. Uczennica w pracy zatytułowanej "Przerwane dzieciństwo. Losy mieszkańca Wąbrzeźna wpisane w historię regionu" nakreśliła losy swojego wujka, zarówno w okresie okupacji hitlerowskiej, jak i budowania komunistycznej Polski. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku podobne wyróżnienie otrzymała Weronika Berent.
Podczas gali wręczenia nagród goście otrzymali książkę zawierającą prace nagrodzone w pięciu pierwszych edycjach konkursu (obecna była już VI). Można w niej przeczytać między innymi pracę - obecnie ucznia Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim - Marcina Kusiaka.
Wszystkie wspomniane wyżej prace powstały pod kierunkiem nauczyciela historii Ewy Rzepki.
Autorzy zdjęć: Ewa Rzepka, Radosław Stawski

Zdjęcia w KRONICE FOTO
 


KSZTAŁTUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ


W dniu dzisiejszym z inicjatywy dyrektor Anny Berent, spotkanie zostało zorganizowane w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, wzięło w nim udział około 100 uczniów, spotkanie prowadził były jabłonowski gimnazjalista, do niedawna mieszkaniec Piecewa Paweł Orzech- fascynat nowych technologii. Były redaktor AndroidGuru.pl, TabletGuru.pl, AntyApps.pl. Moderator tłumaczeń Twitter.com. Od sierpnia 2012 do sierpnia 2013 junior Project manager w LoveMobile w ramach Grupy o2 (właściela takich serwisów jak Pudelek.pl czy Kafeteria), gdzie projektował aplikacje dla takich klientów jak Play, Domino`s Pizza, RedBull Mobile i Polpharma. Od sierpnia 2013 mobile UI/UX desinger w firmie Senfino.
Celem projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.
Organizatorzy spotkań wspierają młodych ludzi z terenów wiejskich i małych miast w myśleniu o ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.
Celem projektu jest zwiększanie szans na rynku pracy młodych ludzi z terenów wiejskich i małych miast poprzez prezentowanie im różnorodności współczesnych zawodów oraz roli, jaką odgrywają w życiu zawodowym nowoczesne technologie. Dzięki projektowi ok. 6 000 osób w wieku 16-24 lat pozna przykłady profesji, które mogą zainspirować ich do wyboru kariery zawodowej w przyszłości. Spotkania z młodzieżą są organizowane m.in. w bibliotekach publicznych, gimnazjach, szkołach ponad gimnazjalnych.
W projekcie przewidziano następujące działania:
• przygotowanie i rozpowszechnienie materiałów promocyjnych i edukacyjnych podkreślających rolę nowych technologii w życiu zawodowym (np. prezentacje multimedialne, filmy, gry),
• spotkania w bibliotekach oraz webinaria i chaty z młodymi, aktywnymi i charyzmatycznymi przedstawicielami zawodów, których przykład może zainspirować młodych ludzi,
• lokalne konkursy organizowane przez biblioteki, w ramach których młodzież będzie szukała osób zajmujących się inspirującymi profesjami w ich lokalnych społecznościach i organizowała z nimi spotkania.
Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Przedsięwzięcie jest zaplanowane na rok, od maja 2012 do kwietnia 2013r.

Zdjęcia w KRONICE FOTO I


Szopki Bożonarodzeniowe

Dnia 27.11.2013r. w Gimnazjum zostały zaprezentowane Szopki Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły.
Spośród przedstawionych projektów wytypowane zostały trzy prace, które będą brały udział w konkursie „Kujawsko – Pomorska Szopka Bożonarodzeniowa „.

Wyróżnione prace przygotowali :

Sandra Kulisz kl. I a
Agata Sitarz kl. II b
oraz
Kacper Dąbrowski, Maciej Dembek, Mateusz Gorlik -  kl. I a 

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie prac, a ich rodzicom za zapewnienie niezbędnych materiałów do wykonania szopek oraz dostarczenie ich do gimnazjum.

Zdjęcia w KRONICE FOTO I

Elżbieta Michalak


Maraton filmowy – rok Mikołaja Kopernika 2013

W maratonie filmowym w nocy z 25. na 26.10.2013 wzięli udział uczniowie kl. I, II, III Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pom. Tematem przewodnim Maratonu był gatunek filmowy science fiction np. "Iron Man", "Jestem legendą", "X-Men: Pierwsza klasa", "Transformers" itp. Gimnazjaliści pod opieką Moniki Dąbrowskiej, Pawła Budzyńskiego i Ewy Kasprowicz-Walkusz przeszli około 21.00 do Astro-Bazy, w której pod kierunkiem Rafała Laskowskiego z Zespołu Szkół obserwowali niebo nad Jabłonowem. Tematem głównym był gwiazdozbiór Łabędzia, gwiazdy Wega, Altair, Deneb. Maraton zakończył się o godzinie 07.00.

Zdjęcia w KRONICE FOTO I


Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Janie Czochralskim

W dniu 25.10.2013 uczeń Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim, Maciej Kania (klasa I a) został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Janie Czochralskim pt. "Życie i dzieło Jana Czochralskiego - wynalazcy z Kcyni" organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Urząd Miejski w Kcyni i Szkołę Podstawową im. Jana Czochralskiego w Kcyni. Maciej zajął III miejsce w grupie wiekowej gimnazjum, był najmłodszym spośród laureatów. Miejsce I i II zajęli uczniowie klas III. Ucznia do konkursu przygotowywała Pani Agnieszka Lis-Kornacka.

Zdjęcia w KRONICE FOTO I


Przegląd Karmników i Budek Lęgowych

Dnia 22.10.2013r. odbył się X Gimnazjalny Przegląd Karmników i Budek Lęgowych pod hasłem Pomagamy ptakom przetrwać zimę. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w plenerze. Patronat nad konkursem objął Związek Łowiecki Koło Jabłonowo "Darz Bór".

Organizatorami przeglądu byli nauczyciele gimnazjum :                              
p. Jan Neumann i p.Elżbieta Michalak.
Gościem honorowym był prezes Koła Łowieckiego p. Jerzy Cichocki.

Spośród 22 prac wyróżniono trzy prace w kategorii karmniki oraz trzy prace w kategorii budki lęgowe.

Wyróżnieni uczniowie : Kacper Dąbrowski kl. Ia, Łukasz Fuks kl.Ic, Natalia Maćkowska kl. IIIc, Mateusz Szczawiński kl. IIIb, Klaudia Moczkowska kl. IIb, Emilia Makowska kl. IIIc.

Swoje karmniki zaprezentowali również uczniowie: Natalia Bielik, Sandra Kulisz, Marcelina Rudnik, Sylwia Gorlik, Maciej Dembek, Arkadiusz Mianecki, Michał Mądry, Dominika Konstanty, Angelika Kochalska, Jakub Damaziak, Sylwia Nowak, Krystian Kleinowski, Aleksandra Kłak, Daria Moczkowska, Agata Dziadkowiec, Rafał Mikulicz i Mikołaj Urtnowski.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału!

Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia w KRONICE FOTO I


Gimnazjaliści w Warszawie


Dnia 27 września odbyła się wycieczka do Warszawy. Gimnazjaliści zwiedzili Centrum Nauk Kopernika, gdzie różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia. Kopernikjest jednym z największych w Europie centrów nauki. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji. W CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Ruchami głównych aktorów – RoboThespianów steruje sprężone powietrze, a zamiast serca łomoce 40-watowy głośnik. Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy, gdzie każdy miał szansę poczuć się jak kibic, sprawdzając niezwykłą akustykę stadionu. Na koniec zwiedzano Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałująca obrazem, światłem i dźwiękiem pokazuje wydarzenia z 1944 roku. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Gimnazjaliści poruszali się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzili po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy.
Karolina Malinowska

foto. E. K-W

Zdjęcia w Kronice Foto I


ROK SZKOLNY 2013/2014

Trzymamy kciuki i życzymy wszystkim uczniom powodzenia w nadchodzących miesiącach nauki!

Redakcja


Mnisterstwo Edukacji Narodowej


Szkoła Podstawowa w Jabłonowie Pomorskim


Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim


Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy


Interklasa Polski Portal Edukacyjny