GIMNAZJUM IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W JABŁONOWIE POMORSKIM

Mapa serwisu

Sprawozdanie

z dnia 29 maja 2008 roku

z przebiegu i realizacji projektu

“Opowiem Ci o wolnej Polsce”

Koło Historii Regionalnej “Trzy kłosy” przy Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim działa już kilka lat, ale dopiero w roku szkolnym 2007/2008 członkowie koła – uczniowie klasy III b wraz ze mną - opiekunem, odważyli się przystąpić do projektu “Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Projekt a zarazem program edukacyjny przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego wzbudził nasze zainteresowanie. Stanowił też nowe wyzwanie, gdyż nigdy nie spisywaliśmy przeżyć świadka wydarzeń ani nie dokonywaliśmy weryfikacji czy opracowania zgromadzonych materiałów.

Poprzez kontakt z Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych dotarliśmy do pana Emila Plisa. Już po pierwszej rozmowie okazało się, że jest to bohater jakiego szukaliśmy. Pan Emil Plis był uczestnikiem wydarzeń września 1939 roku, członkiem Armii Krajowej oraz żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego. Pan Emil Plis pochodził z Podkarpacia i niestety nie był w okresie II wojny światowej uczestnikiem wydarzeń związanych z Pomorzem, z naszą miejscowością, ale jego losy są tak ciekawe i zagmatwane, że postanowiliśmy je spisać i opracować. Wcześniej na zajęciach koła zapoznaliśmy się z zasadami obowiązującymi podczas spisywania wywiadu oraz przypomnieliśmy sobie losy państwa polskiego w latach 1939–1945.

Wojenne losy pana Emila Plisa zaczęliśmy spisywać w grudniu 2007 roku. Dodatkowo otrzymaliśmy od świadka wydarzeń, spisane już w 1998 roku, fragmenty jego wspomnień, co ułatwiło nam pracę. Pojawiły się i pierwsze problemy. Dotyczyły one chociażby sprzętu jakim dysponowaliśmy. Był to tylko dyktafon kasetowy, ale i tak postanowiliśmy go wykorzystać w naszej pracy. Z niego pochodzi też nasze nagranie audio. Drugi problem dotyczył samego sposobu rozmowy ze świadkiem wydarzeń. Pan Plis w zasadzie odrzucił nasze propozycje wywiadu, zadawania pytań,  a chciał opowiadać wszystkie, według niego, wydarzenia ze swojego życia. Stwierdziliśmy, że niech tak zostanie i że w oparciu o usłyszane opowieści spiszemy wywiad. Ponadto kontakt ze świadkiem wydarzeń był utrudniony – pan Emil Plis nie słyszał na jedno prawe ucho. W styczniu 2008 roku dotarły do nas pierwsze niepokojące informacje o stanie zdrowia naszego świadka. Wobec tego faktu, ja jako koordynator wywiadu, już w domu świadka spisałam i dopytałam się o jeszcze dla nas niejasne i dopełniające poprzedni wywiad wydarzenia. Pan Emil Plis zmarł 14 lutego 2008 roku. Poczuliśmy się w obowiązku ocalić jego przeżycia od zapomnienia.

Prace nad opracowaniem zgromadzonego materiału trwały dalej. Członkowie Koła “Trzy kłosy” dokonali weryfikacji podanych faktów. Sprawdzili w oparciu o pozycje książkowe oraz o informacje zasięgnięte za pośrednictwem internetu wszystkie osoby, daty, miejscowości i wydarzenia usłyszane od świadka wydarzeń. Ostatecznym efektem naszej pracy jest opracowane portfolio, w którym zamieściliśmy wszystkie dokumenty i medale uzyskane od świadka wydarzeń oraz opracowanie wszystkich wydarzeń z życia świadka. Wspomniane opracowanie zamieściliśmy na stronie internetowej naszego gimnazjum: http://www.gimnazjum-jablonowo.pl/plis/, a także na www.jablonowo.com (dział HISTORIA). Ponadto wykonaliśmy gazetkę na szkolnym korytarzu promującą projekt, jak przybliżającą społeczności szkolnej postać i dokonania pana Emila Plisa.

Jednocześnie cały czas przygotowaliśmy wymagane materiały do wysłania w formie elektronicznej. Zarówno uczniowie, jak i koordynator projektu dziękują za pomoc pani Ewie Maliszewskiej – nauczycielowi języka polskiego oraz panu Ryszardowi Maciejewskiemu – nauczycielowi informatyki. Osobne podziękowania należą się pani Elżbiecie Zielaskowskiej – dyrektor Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim.

Ewa Rzepka

nauczycielka historii